Brenda pesë vjetësh në treg vaksina kundër herpesit

Prishtinë | 14 Maj 2018 | 12:42 | Nga

Shkencëtarët kanë bërë një hap të madh përpara në kërkimin e tyre për një vaksinë kunder herpesit.

Ata pretendojnë se një vaksinë e tillë mund të jetë në dispozicion brenda pesë vjetësh, njofton Klan Kosova.

Dy universitete amerikane pohojnë se janë të gatshëm të testojnë vaksinat e tyre tek njerëzit pasi kanë mbrojtur derrat dhe majmunët nga virusi i zakonshëm.

Vaksinat targetojnë herpes gjenital – një infeksion të përbashkët seksualisht të transmetueshëm – por gjithashtu mund të punojnë në plagë të ftohtë, të cilat shkaktohen nga një tendosje paksa e ndryshme.

Të dyja skuadrat mund të parandalojnë që kafshët të marrin infeksione të reja nga HSV-2, lloji që shkakton herpes gjenital dhe njëri është në gjendje t’i trajtojë ato që tashmë janë të infektuar.

Studiuesit thonë se zbulimi ka ‘potencial të jashtëzakonshëm’ për trajtimin e herpesit, i cili aktualisht është i pashërueshëm.

Një në gjashtë të rritur besohet të kenë këtë virus.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme