Çaji që largon depresionin, tensionin dhe ankthin

Prishtinë | 02 Pri 2024 | 06:44 | Nga Ekonomia Online

Në vend se të merrni hapa për gjumë ose qetësim, në ndihmë mund t’ju vijë valeriana, bimë kjo rrënja e të cilës heq ndjenjën e tensionit dhe pagjumësisë, si dhe përmirëson cilësinë e gjumit.

Valeriana heq simptomat e depresionit, epilepsisë, ADHD dhe sindromën e lodhjes kronike, dhe kushtet e shkaktuara nga stresi psikologjik, duke përfshirë dhimbje koke, parehati në stomak dhe ankth.

Merrni një lugë çaji me valerianë dhe hidheni në ujë të ftohtë dhe le të qëndrojë për 8 deri në 12 orë.

Më pas ngroheni pak çajin dhe konsumoni me ngadalë dy deri tre herë në ditë, ndërsa gotën e fundit pine gjysmë ore para se të bini në gjumë.

Në barnatore po ashtu mund të siguroni tinkturën valeriane, të cilën duhet marrë tri herë në ditë.

Pas 2-3 javësh përdorimi, duhet të merrni një pauzë dy-javore, dhe pastaj, nëse është e nevojshme, mund të filloni ta merrni sërish.

Edhe pse kjo nuk do të shkaktojë marramendje, çaji valerian nuk është i këshillueshëm që të konsumohet para ngasjes së makinës, pasi që redukton vëmendjen.

Avantazhi i madh i kësaj bime është fakti, se ndryshe nga qetësuesve dhe antidepresuesve, ajo nuk shkakton ndonjë varësi dhe nuk ka efekte të dëmshme.

Ju mund të blini pije valeriane në formë të çajit, tretësirë, vaj, pika, kapsula dhe ekstrakte.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme