Çfarë i ndodh trupin tonë kur dashurojmë?

Prishtinë | 20 Mar 2023 | 01:00 | Nga Ekonomia Online

Hulumtimet tregojnë se njerëzit në marrëdhënie romantike, sidomos në martesë, ndihen më të shëndetshëm dhe jetojnë një jetë më të shëndetshme.

Këtu janë gjërat më të mahnitshme dhe të vërtetuara shkencërisht që i ndodh trupit tonë kur e duam dikë.

1. Dashuria heq dhimbjen;

2. Ruan zemrën;

3. Ndihmon për të luftuar sëmundjen;

4. Trajton pagjumësinë;

5. Sjell jetëgjatësi;

6. Është shëruese.

Psikologu Robert Sternberg thotë: “Pa shprehur dashurinë, madje edhe më të mirën e të gjithë dashurisë, ajo thjesht do të zhduket”.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme