CNN: Sulmet e drejtpërdrejta shtet-shtet ndërmjet Izraelit dhe Iranit kanë “mbaruar”

FILE PHOTO: An anti-missile system operates after Iran launched drones and missiles towards Israel, as seen from Ashkelon, Israel April 14, 2024. REUTERS/Amir Cohen TPX IMAGES OF THE DAY/File Photo
Prishtinë | 19 Pri 2024 | 11:07 | Nga Ekonomia Online

Një burim rajonal i inteligjencës që kishte njohuri për reagimin e mundshëm të Iranit ndaj sulmit të së premtes, i cili u krye nga Izraeli sipas një zyrtari amerikan, tha se sulmet e drejtpërdrejta nga shteti në shtet midis dy armiqve kishin “mbaruar”.

Burimi, i cili nuk ishte i autorizuar të fliste publikisht, foli për CNN në kushte anonimiteti rreth dy orë e gjysmë pasi CNN raportoi për herë të parë sulmet.

Burimi tha se, me dijeninë e tij, Irani nuk pritej të përgjigjej ndaj sulmeve – por nuk dha arsye.

Zyrtarët e qeverisë iraniane deri më tani kanë kërkuar të minimizojnë ndikimin e sulmit të së premtes.

Ushtria izraelite nuk ka komentuar dhe Irani nuk e ka identifikuar burimin e sulmit.

Të ngjashme