Duhanpirja ndalon trupin ta luftojë kancerin e lëkurës

Prishtinë | 21 Mar 2023 | 23:23 | Nga Ekonomia Online

Pirja e duhanit ndalon trupin të luftojë kundër kancerit të lëkurës, është bërë e ditur sipas një hulumtimi të realizuar së fundmi.

Duhanpirësit dhe ish duhanpirësit kanë 40 përqind më pak të gjasa të mbijetojnë sëmundjen dhjetë vjet pas diagnozës, krahasuar me ata që kurrë nuk kanë pirë duhan.

Një lidhje midis pirjes së duhanit dhe reagimit të trupit ndaj melanomës, më së shpeshti i shkaktuar nga ekspozimi ndaj diellit, nuk është gjetur më parë.

Përgjigja imune e duhanpirësve duket të funksionojë, por është më pak efektive, thanë studiuesit në Universitetin e Leeds.

Ata theksuan rëndësinë e njerëzve që ta lënë zakonin e duhanpirjes, veçanërisht nëse luftojnë kundër kancerit të lëkurës.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme