Ed Sheeran befasoi fansat me një performancë në rrugë pasi fitoi gjyqin për të drejtat e autorit

Prishtinë | 06 Maj 2023 | 12:04 | Nga Ekonomia Online

Ed Sheeran i befasoi fansat me një performancë të improvizuar në New York pasi fitoi gjyqin e tij për të drejtat e autorit ndaj Marvin Gaye.

Fituesi i “Grammy”-t u ndal në një dyqanin për albumin e tij të fundit, i cili u publikua të premten, ku u përshëndet nga qindra fansa që bërtisnin.

Më pas Sheeran nxori kitarën e tij, hipi mbi një makinë aty pranë dhe i bëri serenad turmës me disa nga hitet e tij më të mëdha – duke përfshirë “Thinking Out Loud”, e cila ishte në qendër të dramës së tij të fundit ligjore.

Shumë fansa postuan video të mini-koncertit në mediat sociale, që shfaqni Sheeran duke buzëqeshur ndërsa qetësonte turmën përpara se të performonte mbi gjashtë këngë.\

Shfaqja festive erdhi vetëm një ditë pasi një juri deklaroi se këngëtari i “Perfect” nuk ishte përgjegjës për kopjim të këngës “Let’s Get It On” të Marvin Gaye pas vetëm tre orësh diskutimi.

Vendimi erdhi gati katër vjet pasi trashëgimtarët e të ndjerit Ed Townsend, i cili ishte një nga bashkëpunëtorët e Gaye, pretendoi se Sheeran “kopjoi dhe shfrytëzoi, pa autorizim” këngën hit të vitit 1973.

Ata argumentuan se këngëtari përsëriti “melodinë, ritmet, harmonitë, basin, korin mbështetës, ritmin, sinkopimin dhe looping” – dhe kërkonin 100 milionë dollarë për të.

Megjithatë, Sheeran hodhi poshtë pretendimet e tyre, duke argumentuar se përparimi i akordit në fjalë është i zakonshëm në këngët pop.

Pasi mësoi fatin e tij, 32-vjeçari ndau një mesazh të fuqishëm për akuzuesit e tij, duke zbuluar se duhej të humbiste funeralin e gjyshes së tij të ndjerë për të zgjidhur mosmarrëveshjen.

“Kemi kaluar tetë vitet e fundit duke folur për dy këngë me tekste, melodi dhe katër akorde jashtëzakonisht të ndryshme, të cilat janë gjithashtu të ndryshme dhe përdoren nga kantautorët çdo ditë, në të gjithë botën”, tha ai.

“Ato janë në alfabetin e një autori këngësh, në paketën tonë të veglave, dhe duhet të jenë aty për t’i përdorur të gjithë ne. Askush nuk i zotëron ato ose mënyra se si luhen në të njëjtën mënyrë që askush nuk e zotëron ngjyrën blu. Unë jam thjesht një djalë me një kitarë që pëlqen të shkruaj muzikë që njerëzit ta shijojnë. Nuk jam dhe nuk do ta lejoj kurrë veten të jem një derrkuc që dikush ta tundë. Të jem në New York për këtë gjyq do të thotë që më ka munguar të jem me familjen time në funeralin e gjyshes sime në Irlandë dhe nuk do ta kthej kurrë atë kohë”, shtoi ylli.

Sheeran e mbylli mesazhin e tij duke falënderuar familjen e tij, bashkë-shkrimtaren Amy Wadge dhe jurinë për mbrojtjen e “lirisë krijuese të kantautorëve”.

Para këtij rasti, Sheeran u padit dy herë për gjoja kopjimin e punës së një artisti tjetër. Të dyja rastet u zgjidhën jashtë gjykatës.

Të ngjashme