Eto’o gjobitet me 200 mijë dollarë

Prishtinë | 05 Kor 2024 | 16:21 | Nga Ekonomia Online

Organizata drejtuese e futbollit afrikan ka gjobitur Samuel Eto’o, presidentin e Federatës Kamerunase të Futbollit (Fecafoot), me 200,000 dollarë për një shkelje të etikës, por gjeti prova të pamjaftueshme për të ndjekur një akuzë lidhur me pretendimet për manipulim ndeshjesh.

Konfederata Afrikane e Futbollit (Caf) hapi një hetim për sjelljen e Eto’o në gusht të vitit të kaluar pasi mori “deklarata të shkruara nga disa faktorë të futbollit kamerunas”.

Një panel disiplinor gjeti se katër herë Futbollisti më i Mirë Afrikan i Vitit kishte “shkelur seriozisht parimet e etikës, integritetit dhe sportivitetit” të Caf duke nënshkruar një kontratë për të qenë ambasador për kompaninë e basteve 1XBET.

Avokatët e Eto’o kanë thënë se do të apelojnë kundër vendimit.

1XBET sponsorizon dy divizionet e para të futbollit profesionist për meshkuj në Kamerun dhe të dyja ekipet ndërkombëtare të meshkujve dhe femrave, ndërsa rregulloret e FIFA-s, organi global drejtues i futbollit, thonë se personat që janë të lidhur me kodin e saj nuk lejohen të kenë asnjë përfshirje në bastet që lidhen me futbollin.

Në korrikun e kaluar, një grup që përfaqësonte klubet amatore në Kamerun kërkoi që Eto’o të jepte dorëheqjen, duke theksuar shqetësimin e tyre mbi marrëdhënien e 43-vjeçarit me 1XBET dhe duke cituar “parregullsi të rënda” në Fecafoot.

Ndërsa Eto’o është gjetur fajtor për shkeljen e statuteve të Caf në lidhje me etikën, ai ka shpëtuar një sanksion lidhur me manipulimin e ndeshjeve, me panelin disiplinor që vendosi se “siç qëndron, nuk ka prova të mjaftueshme”.

Ish-sulmuesi i Barcelonës, Inter dhe Chelsea po hetohej së bashku me Valentine Nkwain, presidentin e klubit të sapo promovuar Victoria United, pas një bisede telefonike të rrjedhur ku thuhet se dyshja diskutonte kthimin e Victorias në kategorinë e parë para se promovimi të ishte garantuar.

Të dy më parë kanë mohuar përfshirjen në ndonjë konspiracion për të manipuluar rezultatet.

Vendimi i fundit i Caf-it nuk ka gjasa të qetësojë pakënaqësitë në Kamerun lidhur me drejtimin e futbollit në vend nga Eto’o.

Në fillim të kësaj jave një grup administratorësh, përfshirë ish-anëtarë të Fecafoot dhe presidentin e Ligës Profesionale të Futbollit të vendit, shkruan një letër të hapur drejtuar presidentit të Caf-it, Patrice Motsepe, dhe kreut të FIFA-s, Gianni Infantino, duke i nxitur ata të përshpejtojnë hetimet e tyre dhe duke theksuar se sanksionet e mundshme përfshijnë një ndalim të përjetshëm.

Letra thoshte se “shumë faktorë të cilët kanë qenë në lojë për disa dekada po largohen për shkak të abuzimeve që kanë ndodhur gjatë dy viteve të fundit.”

Të ngjashme