Fatmir Limaj rrëfen se si u nda me Hashim Thaçin

Prishtinë | 02 Dhj 2021 | 06:47 | Nga Ekonomia Online

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka folur për marrëdhëniet e tij me ish-Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Thaçi dhe Limaj kanë qenë në PDK për shumë kohë derisa Limaj u largua dhe themeloi Nismën bashkë me disa anëtarë tjerë të PDK-së.

Ai në emisionin Pressing në T7 ka treguar për raportet e tij me Thacin. Së pari ai tregoi raportet me të menjëherë pas kthimit nga Haga.

“Shikoni, së pari e di që ka pasur lloj-lloj komente në drejtim të meje se është dashur të bëhet kështu e ashtu. Nuk duhet të humbim shpirtin, ambicia ka kuptim kur nuk dëmtohet tjetri ose vendi. Njerëzi pa ambicie nuk arrijnë asgjë. Janë vlerë në botën perëndimore, por ju që të sundojë ose rrënoj si karakter njerëzor. Derisa si njerëz dini si të ruani ambicien pa e rrënuar karakterin njerëzor atëherë është në rregull. Nuk është se nuk e di se nga po vija dhe me cfarë potenciale. Por e dija se në cfarë gjendje ishte Kosova. Kishin filluar negociatat në Vjenë. Kishin filluar bisedimet për decentralizimin. Në Vjenë e kisha takuar Lutfi Hazirin, andaj e mbajë mend. Në atë situatë duhet unitet. Nuk duhej pozitë e opozitë. E ndërtuam një ekip dhe kishim shkuar në negociata”, tregon Limaj.

Ai thotë se situata në Kosovë ishte e vështirë me të gjitha zhvillimet që po ndodhnin. Por ai shton se do të përkrahte përsëri Thacin që të bëhej kryeministër po të mund ta kthente kohen.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme