Federico Chiesa, heroi i Juventusit që deshi ta linte futbollin në moshën 13 vjeçare

Prishtinë | 20 Maj 2021 | 20:46 | Nga Ekonomia Online

Federico Chiesa ka arritur lartësinë e tij të mërkurën në mbrëmje pasi shënoi golin e fitores ndaj Atalantas në ndeshjen që Juventusit ia dhuroi trofeun e Kupës së Italisë.

Në një sezon të vështirë për ‘Zonja e Vjetër’, paraqitjet e Chiesas kanë qenë vazhdimisht të jashtëzakonshme, dukë shënuar 13 gola dhe duke dhënë 10 asistime.

Juventus do të paguajë me kënaqësi Fiorentinës plot 40 milionë euro për të siguruar shërbimet e tij përgjithmonë.

Sidoqoftë, rruga e Chiesa për në majë ka qenë e vështirë, për shkak të krahasimeve me babanë e tij Enricon, ndërsa kishte momente që ai donte të hiqte dorë nga futbolli.

“Unë kam pasur një karrierë me ulje-ngritje si fëmijë”

“Në moshën 13 vjeçare kaloja një periudhë aspak të mirë. Unë shihja shokët e mi të ekipit duke u përmirësuar fizikisht dhe teknikisht, duke luajtur çdo të diel, ndërsa unë e kisha të vështirë të mbaj ritmin dhe më duhej të “zbrisja” për të luajtur me lojtarë që ishin një vit më poshtë për të pasur minuta”.

“Ishte aq e vështirë sa që mendova të hiqja dorë nga futbolli”.

“Me vendosmëri, ndihmën e prindërve të mi dhe të një trajnerit që më bëri të rritem shumë në nivelin personal, fillova ta konsideroj stërvitjen e përditshme si sfidën time personale dhe arrita ta ngjitesha”, ka treguar Chiesa për fëmijërinë.

Dhe tani, në moshën 23 vjeçare, karriera e tij po bëhet gjithnjë e më e mirë.

Ai ka regjistruar 58 gola dhe 39 asistime në 235 ndeshje me Fiorentinën dhe Juventusin, ndërsa zhvilloi një ndeshje të mirë par syve të Roberto Mancinit, disa javë para Kampionatit Evropian.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme