“Fitore e Laburistëve të nivelit të Tony Blair” – Pesë pikat kyçe të zgjedhjeve të përgjithshme në Mbretërinë e Bashkuar

Prishtinë | 05 Kor 2024 | 10:50 | Nga Ekonomia Online

Keir Starmer, lideri i Partisë Laburiste, që ishte në opozitë, do të marrë detyrën nga Rishi Sunak si kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar me fitoren më të theksuar të zgjedhjeve nga çdo parti politike britanike këtë shekull.

Rezultatet individuale të zonave zgjedhore brenda natës sinjalizuan që laburistët do të fitonin lehtësisht një shumicë të përgjithshme me një përqindje modeste të rritur të votave, duke e kthyer partinë e qendrës së majtë në qeveri për herë të parë që nga viti 2010, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express.

Sunak i dëshpëruar pranoi humbjen në një fjalim të shkurtër pak pas orës 4:30 të mëngjesit, pas një fushate të dobët në të cilën lideri konservator nuk arriti të ndikojë në një deficit të konsiderueshëm në sondazhet që kishin zgjatur gjatë gjithë mandatit të tij si kryeministër.

  1. Laburistët në rrugën e duhur për thyerjen e rekordit të fitores të zgjedhjeve në Mbretërinë e Bashkuar

Laburistët e Starmerit ishin në rrugën e duhur për të arritur një kthesë të jashtëzakonshme nga një rezultat katastrofik për partinë e tij në vitin 2019, me një fitore dërrmuese që parashikohej të ishte afërsisht në të njëjtin nivel me fitoren e parë zgjedhore të Tony Blair më 1997.

Parashikimet ishin se laburistët do të fitonin 408 vende nga 650, shumë më shumë se 326 që kërkohen për një shumicë, me disa vende që do t’i binin partisë me një ndryshim prej mbi 20 pikë përqindjeje nga konservatorët, duke përfshirë Tamëorth dhe Lichfield në Midlands.

Fitorja e saj e parë, South Sëindon, në jugperëndim të Anglisë, e pa një luhatje prej 16.4 pikë përqindjeje nga humbja e konservatorëve të Sunak ndaj Laburistëve. Kjo ishte shumë përpara 12.7 pikëve të nevojshme për të fituar një shumicë të përgjithshme në parlamentin e Britanisë dhe do të ishte ndryshimi më i madh për çdo parti fituese në MB që nga Lufta e Dytë Botërore.

Pesë vjet më parë, pak politikanë apo komentues prisnin që Laburistët të rimëkëmbeshin kaq shpejt, por partia fituese u ndihmua nga një opozitë e ndarë në të cilën partia kryengritëse e djathtë, Reforma në Mbretërinë e Bashkuar, e Nigel Farage mori vota nga konservatorët e dobësuar dhe njollosur nga kryeministrat jopopullorë të paraardhësve të Sunak, Boris Johnson dhe Liz Truss.

  1. Ishte më shumë një votë anti-konservatore, sesa pro laburiste

Vota konservatore u rrëzua, ndërsa vota e laburistëve u rrit vetëm në mënyrë modeste. Partia e Sunak mori rreth 22.3% të votave me më shumë se dy të tretat e vendeve të deklaruara, një rënie katastrofike prej 20 pikë përqindje nga 42.4% e arritur në vitin 2019.

Partia parashikohej të fitonte 136 vende, rezultati i saj më i keq i zgjedhjeve ndonjëherë në historinë treshekullore të demokracisë britanike. Tetë anëtarë të kabinetit konservator kishin humbur vendet e tyre deri në orën 5 të mëngjesit, një rekord, i kryesuar nga Grant Shapps, sekretari i mbrojtjes dhe Penny Mordaunt, udhëheqësja e Commons. Në Uells, partia humbi çdo vend.

Megjithatë, pjesa e votave të laburistëve ishte 36.3%, 4.2 pikë përqindjeje më e lartë se në zgjedhjet e mëparshme, megjithëse pjesa e përgjithshme e votave të partisë ishte nën nivelin e fitoreve të Blair në vitin 1997 dhe 2001, por jo në 2005.

Në Nuneaton, në Midlands, laburistët fituan një vend të mbajtur më parë nga konservatorët me një shumicë të konsiderueshme prej 13,144. Vota e konservatorëve ra me 32.7 pikë përqindjeje ndërsa laburistët rritën pjesën e tyre me 5.4 pikë.

Votuesit britanikë nuk i kishin falur konservatorët për një seri fatkeqësish, më së fundi një mini-buxhet katastrofik nga paraardhësja e Sunak, Liz Truss në shtator 2022, ku shkurtimet e taksave të pafinancuara çuan në rritje të mprehtë të kostove të hipotekave për britanikët e zakonshëm, ndërsa normat e interesit u rritën për shkak të shqetësimit për shëndetin e financave publike të MB.

  1. Lëvizja për pavarësinë e Skocisë mori një goditje të rëndë

Partia Kombëtare Skoceze më parë dominuese u rrëzua për herë të parë në një dekadë, duke e frenuar luftën e saj për pavarësi. SNP, e cila fitoi 48 vende në Skoci në vitin 2019, parashikohej të fitonte tetë. Laburistët, të cilët kishin fituar vetëm një vend në vitin 2019, kishin fituar 35 vende deri në orën 5 të mëngjesit, duke përfshirë çdo vend në Glasgoë.

Megjithëse SNP dështoi në përpjekjen e saj për të siguruar pavarësinë skoceze në një referendum në 2014, ajo kishte fituar shumicën e vendeve në çdo zgjedhje në Mbretërinë e Bashkuar që nga viti 2015 dhe ka drejtuar qeverinë rajonale skoceze që nga viti 2007.

Ajo kishte bërë fushatë me argumentin se nëse fitonte shumicën e 57 vendeve të Skocisë, do të kishte një mandat për të rinegociuar një referendum të dytë të pavarësisë. Por disfata gjithëpërfshirëse e partisë e shtyn çështjen në sfond për momentin.

  1. Partia e djathtë e Nigel Farage, Reforma në Mbretërinë e Bashkuar, fiton një grusht vendesh

Nigel Farage, pro Brexit, kundër imigracionit fitoi një vend në parlamentin e Mbretërisë së Bashkuar, në përpjekjen e tetë, së bashku me tre të tjerë, duke krijuar një bllok të vogël, por potencialisht të zhurmshëm në Ëestminster. Megjithëse Farage, tani deputeti i Clacton, në lindje të Anglisë, është tashmë një figurë e njohur mediatike, duke udhëhequr një parti të vogël në parlamentin e Ëestminster-it i garanton atij më shumë ekspozim mediatik në të ardhmen.

  1. Politika britanike është bërë më e paqëndrueshme

Pesë vjet më parë, në zgjedhjet e fundit, u fol për një riorganizim në politikën britanike pasi konservatorët, në atë kohë të udhëhequr nga Boris Johnson, morën zonat tradicionale të klasës punëtore nga laburistët, kryesisht sepse votuesit në ato zona ishin të gatshëm ta mbështesnin atë për të përfunduar Brexit.

Laburistët kishin nevojë për një ndryshim thjesht për të arritur një shumicë prej një mandati, por pasi erdhën rezultatet, ishte e qartë se partia ishte në rrugën e duhur për të bërë shumë më mirë se kaq, pasi votuesit kishin lëvizur për t’u fokusuar në rekordin ekonomik të konservatorëve në zyrë.

Fitorja e Starmer-it sugjeron se nuk kishte riorganizim afatgjatë, por përkundrazi se besnikëria e vjetër fisnore në politikën britanike, ku njerëzit votojnë zakonisht, nuk janë aq të forta sa dikur. Votuesit britanikë janë mjaft të përgatitur për të gjykuar ashpër politikanët nëse gjykohet se ata dështojnë. Një fitore dërrmuese në një zgjedhje nuk e bën të pamundur humbjen në tjetrën.

Të ngjashme