Flick zyrtarizohet te Barcelona

Prishtinë | 29 Maj 2024 | 14:04 | Nga Ekonomia Online

Ishte një sekret i hapur, por tashmë është zyrtar. Hansi Flick, i cili ishte në Katalonjë që nga e marta, do të jetë trajneri i ardhshëm i klubit të Barcelona-s për dy sezone, duke zëvendësuar Xavi Hernandez-in. Trajneri gjerman do të vijë me të paktën dy bashkëpunëtorë dhe do të prezantohet këtë javë.

Flick filloi karrierën e tij duke luajtur në ekipe futbolli të vendit të tij. Ai luajti për Sandhausen, Bayern Munich, Koln dhe Victoria Bammental, një ekip në të cilin ai kombinoi pozicionin e lojtarit-trajnerit përpara se të varte këpucët. Më vonë, ai mori frenat e pankinës së Hoffenheim.

Pas një qëndrimi shumë të shkurtër në Salzburg, ai mori një telefonatë që i ndryshoi jetën. Joachim Low e emëroi atë si ndihmës të tij në ekipin gjerman ku filluan një karrierë të suksesshme së bashku. Finalja e Euro 2008 dhe 2012 dhe më pas kampionët e botës në Brazil 2014.

Pas kësaj periudhe si asistent, ai u emërua drejtor sportiv i DFB- së derisa u rikthye në fushë pasi mori një ofertë nga Bayern Munich, i cili e nënshkroi atë si asistent i Niko Kovac.

Pas shkarkimit të Kovac, Flick arriti lavdinë te Bayern-i duke drejtuar skuadrën drejt disa sukseseve. Pas bavarezëve, ai drejtoi Kombëtaren gjermane, me të cilën faktikisht nuk pati sukses.

Presidenti i Barcelona-s, Joan Laporta ka qenë gjithmonë një fans i shkollës gjermane të trajnerëve. Sapo u shpall president, u përpoq pa sukses të punësonte një trajner gjerman. Të preferuarit e tij ishin Julian Nagelsmann dhe Thomas Tuchel.

Të ngjashme