Flora Brovina rrëfen para nxënësve të Prishtinës tregimin për UÇK-në

Prishtinë | 06 Mar 2023 | 12:03 | Nga Ekonomia Online

Në të gjitha shkollat e Prishtinës, ora e parë mësimor i është dedikuar Epopesë së UÇK-së.

Në shkollën “Ismail Qemali” ka rrefyër para nxënësve historinë e saj për UÇK-në, ish-deputetja e PDK-së, Flora Brovina.

Lajmin e ka bërë të ditur nënkryetarja e Prishtinës nga radhët e PDK-së, Donjeta Sahatçiu.

Ajo ka thënë se tregimi ishte i “jashtëzakonshëm”.

Shkrimi i saj:

Tregim i jashtëzakonshëm i heroinës Flora Brovina për UÇK-në për nxënësit e shkollës Ismail Qemali

Në vazhdimësi të ligjeratave për atdhedashuri në shkollat fillore të Kryeqytetit, sot pata nderin të përjetoj emocionet më të veçanta nga tregimi personal i doktoreshës së luftës, ikonës së shërbimit ndaj vendit, zonjës Flora Brovina. Pyetjet e fëmijëve ishin fantastike. Shumë krenare me ta!

Si udhëheqje e Kryeqytetit dhe bashkë me Besianën, e kemi për detyrë të mësojmë gjeneratat e reja për sakrificën e atdhedashurinë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Dashnia e tyre për vendin na inspiron edhe neve që të jemi më të mirët në punën tonë.

Të ngjashme