Shqipëri, 8 infektime të reja me Coronavirus

Prishtinë | 14 Kor 2021 | 18:20 | Nga Ekonomia Online

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në Shqipëri bëri të ditur sot se në 24 orët e fundit janë kryer 4136 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 8 qytetarë në këto bashki: 4 raste në Tiranë, nga 1 rast në Durrës, Elbasan, Sarandë, Kolonjë.

Sipas MSHMS, aktualisht janë 101 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin.

Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 8 pacientë.
Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov-2 pozitiv.

Janë shëruar 6 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,059 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u bën apel qytetarëve, që të vijojnë të zbatojnë me përpikëri rregullat për parandalimin e COVID-19 dhe të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes. Për çdo dyshim, kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar, ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Statistika (14 korrik 2021)
Raste të reja ditore 8
Të shëruar në 24 orë 6
Të shtruar në spitale 8
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 4136

Testime totale 843,439
Raste pozitive 132,616
Raste të shëruara 130,059
Raste aktive 101
Humbje jete 2456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 43
Elbasan 11
Fier 10
Vlorë 10
Korçë 8
Shkodër 6
Lezhë 5
Durrës 4
Kukës 2
Gjirokastër 2

Të ngjashme