Ja pse duhet të ecni pasi të hani

Prishtinë | 21 Pri 2023 | 21:52 | Nga Ekonomia Online

Në fund të një dite të gjatë është shumë e lakmueshme që të “zhyteni” në ushqimet tuaja të preferuara apo në Netflix pasi të keni mbaruar ushqimin.

Por para se ekranet të depërtonin në familjet tuaja dhe t’ua marrin gjithë kohën e lirë, një shëtitje pas ngrënies së darkës ishte një aktivitet popullor dhe një tretje e mirë e ushqimit, njofton Klan Kosova.

“Italianët kanë ecur pas shujtës për shekuj me radhë”, “, thotë profesoresha e stërvitjes, Loretta Di Pietro.

Dhe hulumtimet e mbështesin këtë.

Një studim i vogël i bashkëautorizuar nga Di Pietro zbuloi se kur më të moshuarit që ishin në rrezik për diabetin e tipit 2, ecnin për 15 minuta pas një vakti, kishin pika më të vogla të sheqerit në gjak orët e ardhshme.

E në fakt, studiuesit gjetën se këto shëtitje të shkurta pas një vakti ishin edhe më efektive në uljen e sheqerit në gjak pas darkës sesa një shëtitje 45 minutëshe që e bën në mes të mëngjesit apo pasdite.

Sistemi i tretjes së organizmit konverton ushqimin në glukozën e sheqerit, e cila është një nga burimet kryesore të energjisë së trupit – kështu që pas një vakti, glukoza përmbytjet e gjakut të një personi.

Hormonet si insulina ndihmojnë që glukoza të hiqet në qeliza, ose të përdoret menjëherë ose të ruhet për përdorim të mëvonshëm.

Por, për njerëzit me diabet dhe aktivitet të dëmtuar të insulinës, glukoza mund të mbetet në gjak, gjë që mund të shkaktojë ose të kontribuojë në sëmundjet e zemrës, psh, sëmundje të veshkave dhe probleme të tjera shëndetësore.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme