Kapen 4 shqiptarë në Itali, kishin fshehur 1 ton kokainë poshtë anijes

I funzionari dell'agenzia delle dogane della Spezia, i finanzieri della Guardia di Finanza e il Ros dei Carabinieri hanno portato a termine una complessa e articolata indagine transnazionale svolta sotto il coordinamento della direzione distrettuale antimafia di Genova in raccordo con la Procura della Repubblica della Spezia bloccando all'interno del porto mercantile 412 kg di cocaina. La droga era nascosta in un container proveniente dalla Repubblica Dominicana diretto al porto di Valencia sul quale era stato posto un sigillo falsificato. ANSA/AGENZIA DELLE DOGANE EDITORIAL USE ONLY NO SALES
Prishtinë | 18 Jan 2023 | 17:12 | Nga Ekonomia Online

Një ton kokainë e fshehur në pjesën e poshtme të anijes është sekuestruar nga policia italiane në portin e Savonës.

Droga u gjet nga zhytësit nga Seksioni i Operacioneve Detare të Savonës.

Ndaj personave të panjohur u sekuestruan 741 copë kokainë, të ambalazhuara në 26 mbështjellës celofani, të fshehura me zgjuarsi në “karinat” e motorëve të varkës, me një peshë totale rreth një ton.

Operacioni është zhvilluar që më 2 janar, i cili bëri të mundur arrestimin e katër shqiptarëve dhe sekuestrimin e 3.5 kuintaleve kokainë.

Të katër ishin të befasuar në një strukturë akomodimi në Celle Ligure (Savona). Pas arrestimit të shqiptarëve, Guardia di Finanza kishte mësuar për mbërritjen në portin e Savonës të një ngarkese tjetër me lëndë narkotike në një anije tregtare me flamur të Hong Kongut, e cila u nis nga porti i Santos në Brazil më 30 dhjetor. Kjo është arsyeja pse u aktivizua monitorimi i ngarkesave.

Dje në mëngjes mbërritja në portin e Savonës dhe Blitz.

Të ngjashme