Kina mban anën e Serbisë: Të themelohet Asociacioni

Prishtinë | 30 Maj 2023 | 14:05 | Nga Ekonomia Online

Kina është duke i kushtuar vëmendje situatës së fundit në pjesën veriore të Kosovës.

Kështu është shprehur zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Kinës, Mao Ning, e cila ka kërkuar “respektimin e sovranitetit dhe integritetit territorial të Serbisë”.

“Ne kundërshtojmë veprimet e njëanshme të institucioneve provinciale vetëqeverisëse në Prishtinë”.

Ning në anën tjetër ka kërkuar themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Të ngjashme