Kina rihap kufijtë për turistët e huaj për herë të parë që nga shpërthimi i koronavirusit

Prishtinë | 14 Mar 2023 | 10:09 | Nga Ekonomia Online

Kina do të rifillojë lëshimin e vizave për turistët e huaj për herë të parë që nga shpërthimi i pandemisë COVID re vjet më parë.

Lehtësimi i madh i kufizimeve vjen pasi Pekini shpalli fitoren ndaj virusit dhe u tërhoq nga një strategji zero-COVID që ka dëmtuar ekonominë e saj.

Vizat e vlefshme të lëshuara përpara se Kina të mbyllet për botën në 28 mars 2020 do të nderohen duke filluar nga 15 mars.

Hyrja pa viza do të rifillojë në ishullin Hainan dhe Shangai për anijet turistike.

Grupet turistike nga Hong Kongu dhe Macau do të lejohen të hyjnë pa viza ndërsa zyrat konsullore kineze jashtë vendit gjithashtu do të rifillojnë përpunimin e aplikimeve për viza. Heqja e kufizimeve të fundit ndërkufitare të vendosura për të trajtuar koronavirusin shënon një hap të madh drejt rifillimit të jetës normale në Kinën pas pandemisë.

Dhjetëra miliona vizitorë ndërkombëtarë shkuan në Kinë çdo vit para pandemisë dhe industria e saj e turizmit është goditur rëndë nga masat e rrepta anti-COVID.

Por vendi mund të presë një rritje të konsiderueshme të mbërritjeve ndërkombëtare, pasi të rihapë kufijtë, thonë analistët, raporton BBC.

Qytetarët kinezë gjithashtu do të lejohen të udhëtojnë me grupe turistike në 60 vende, nga 20 sa ishin më parë.
Kina tha se produkti i saj i brendshëm bruto u rrit vetëm 3% në 2022, më i keqi në gati gjysmë shekulli.

Për vitin aktual, Pekini ka vendosur një objektiv prej 5% me kryeministrin e ri Li Qiang duke thënë se ekonomia e dytë më e madhe në botë po stabilizohet dhe po rritet sërish.

Politika zero-COVID që u hoq në dhjetor ndezi protesta të rralla kundër liderit të Kinës, Xi Jinping.

Që atëherë ai ka forcuar kontrollin e tij në pushtet në Partinë Komuniste dhe ka siguruar një mandat të tretë rekord si president.

Të ngjashme