Konsumoni sojë rregullisht, është ilaç natyral

Prishtinë | 19 Jan 2023 | 20:09 | Nga Ekonomia Online

Një porcion djathë apo hamburger bimor, pak qumësht soje apo një tufë mugulli soje, do të eliminojë shumë telashe. Vetëm 50 g sojë apo përpunime të saj janë kontribut për shëndet të mirë!

Soja është artikull i plotë dhe ilaç natyral në pengimin e sëmundjeve të shumta, p.sh. të atyre që kanë të bëjnë me kolesterinën.

Ndikon madje më mirë se barnat: disa albumina të saj aktivizojnë receptorët “e këqij” të kolesterinës dhe nxisin eliminimin e tyre.

Falë izoflavoneve të pranishme në të, soja është futur në grupin e ushqimeve të cilat zgjasin jetën, shkruan në “Nutrition Bulletin”.

Deri më tani janë zbuluar tre elemente të cilat konsiderohen si jetëzgjatëse: reduktimi i konsumimit të kalorive, konsumimi i rregull i resveratrolit (i pranishëm në rrush të zi) dhe konsumimi i rregullt i sojës.

Janë me dhjetëra studimet që e vënë theksin te vetitë e sojës për të ulur nivelet e larta të kolesterolit në gjak. Ajo pengon oksidimin e LDL-së dhe neutralizon “radikalet e lira” në pllakëzat e gjakut.

Soja është e dobishme sidomos në ushqimin e diabetikëve: siguron sasi të mjaftueshme të kalorive dhe proteinave, por edhe gjatë kalimit të ushqimit nëpër zorrë, duke siguruar absorbim më të vogël të karbohidrateve.

Soja po ashtu ndihmon te shtypja e lartë e gjakut dhe te disa sëmundje të mëlçisë.

Mirëpo, risia më interesante ka të bëjë me femrat…

Shumë ushqime janë testuar shkencërisht dhe është dalë në përfundimin se shumë prej tyre kanë përbërës anti-kancerogjenë. Kohët e fundit disa studime shumë shpresëdhënëse janë bërë tek soja.

Përbërësi aktiv te soja është genistejni, një lloj fitoestrogjeni që mbron prej kancereve me bazë hormonale. Për të përfituar nga vetitë antikanceroze të sojës, duhet të hani 50 gramë në ditë prej saj, qoftë kokrra soje të gjalla ose të pjekura, ashtu edhe toufu.

Meqenëse soja ka shije specifike, përfshijeni gradualisht në ushqim – çdo ditë pak më shumë. Konsumoni qumësht dhe jogurt të sojës dhe produktet tjera nga soja si tofu ose tempeh.

Prodhimet nga soja nuk mund të jenë zëvendësim për artikujt ushqimorë me prejardhje nga kafshët (mishi, qumështi, vezët, peshku), por konsiderohen si ushqime që kanë vendin e barabartë në ushqime.

Ekspertët thonë që rezultatet pozitive do t’i vëreni vetëm pas dy javësh të konsumimit të sojës.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme