Kroaci, përballje Milanoviç-Plenkoviç në zgjedhjet parlamentare

Prishtinë | 17 Pri 2024 | 09:37 | Nga Ekonomia Online

Kroacia zhvillon sot zgjedhjet parlamentare, në një garë të lënë në hije nga një rivalitet i ashpër midis presidentit Zoran Milanoviç, një socialdemokrat miqësor ndaj Moskës, dhe kryeministrit konservator, Andrej Plenkoviç.

Sondazhet e fundit vendosin Bashkimin Demokratik Kroat (HDZ), konservator të Plenkoviçit, përpara Partisë Social-Demokrate të Kroacisë (SDP) të opozitës.

Milanoviç bëri një njoftim të papritur një muaj para zgjedhjeve se do të kërkonte postin e kryeministrit si kreu i SDP-së.

Si president, ai ka bërë komente populiste dhe pro Kremlinit.

Votuesit kroatë do të shkonin në kutitë e votimit në vjeshtë.

Megjithatë, vëzhguesit besojnë se Plenkoviç, i cili kishte vetëm një shumicë të ngushtë në parlament përpara se të shpërndahej në mars, donte që zgjedhjet e parakohshme të parandalonin kërcënimin e një rënie të mëtejshme të popullaritetit.

Ai është kritikuar shumë kohët e fundit për politikat e tij mediatike dhe gjyqësore, me vetëm një shumicë të ngushtë ligjvënësish që e mbështesin atë.

Qendrat e votimit u hapën në orën 07:00 (05:00 GMT) për 3,7 milionë votuesit e vendit me të drejtë vote dhe do të mbyllen në orën 19:00.

Rezultatet fillestare priten në orët e vona të mbrëmjes./ atsh

Të ngjashme