Kush është Uros B, i riu që dyshohet se kreu sulmin e përgjakshëm mbrëmë në Serbi

Prishtinë | 05 Maj 2023 | 08:59 | Nga Ekonomia Online

Serbia u godit nga një tjetër tragjedi vonë të enjten në mbrëmje. I riu Uroš B. ka bërë një tërbim të përgjakshëm në Mlladenoc afër Beogradit nga Mercedesi i tij dhe sipas informacioneve jozyrtare ka qëlluar rastësisht 18 persona, tetë prej të cilëve kanë humbur jetën.

Mediat serbe raportojnë se ai ka vrarë një polic (21) dhe motrën e tij të vogël, ndërsa Veçernje Novosti shkruan se vendasit u kanë thënë se ai nuk është në debat me ta, transmeton Jutarnji list.

Para pak çastesh është arrestuar Uroš B. (21), terrorist nga Mlladenovaci.

Ai u arrestua në afërsi të Kragujevcit. Sipas mediave, ai ishte fshehur te daja i tij.

Sipas transmetuesit publik RTS, Uros B kishte një armë automatike. Ai më pas është larguar nga vendi i ngjarjes. Ai është 21 vjeç.

Fqinjët thonë se bëhet fjalë për një të ri që ka qenë pak i çuditshëm, por që askush nuk i ka kushtuar rëndësi të veçantë. Thonë gjithashtu se i pëlqen të bëjë shaka me të gjithë dhe se askush nuk mund ta merrte me mend një tragjedi të tillë.

“Kurrë fjalë të këqija, thonë bashkëfshatarët e tij që me mosbesim pyesin se çfarë u ka ndodhur”.

Të shtënat kanë ndodhur në fshatin Dubonë dhe dyshohet se sulmuesi ka qëlluar me breshëri nga një makinë në lëvizje.

I dyshuari Uroš B. dyshohet se ka qenë në oborrin e shkollës me shokët e tij para sulmit të përgjakshëm, por menjëherë pas një përleshje ka shpërthyer dhe i riu ka shkuar në shtëpi, ka marrë një armë dhe ka filluar të qëllojë mbi njerëzit.

Personat që ai qëlloi dyshohet se ishin ulur të qetë në një stol.

Të ngjashme