Mbappe: Nder të luaj ndaj Ronaldos

Prishtinë | 05 Kor 2024 | 15:14 | Nga Ekonomia Online

Kylian Mbappe thotë se është një nder të luash kundër Cristiano Ronaldos, ndërsa Franca përgatitet të përballet me Portugalinë në çerekfinalen e Euro 2024.

Francezi Mbappe, 25 vjeç, nënshkroi për Real Madrid këtë verë, një klub ku Ronaldo fitoi katër tituj të njëpasnjëshëm të Ligës së Kampionëve.

Të dy do të përballen kokë më kokë në Hamburg të premten dhe Mbappe e përshkruan si “një kënaqësi” të përballet me pesë herë fituesin e Topit të Artë.

“Është admirimi që kam pasur gjithmonë për Cristianon, për lojtarin. Me kalimin e kohës, kam pasur mundësinë ta njoh dhe të bisedoj me të shumë herë. Ne jemi ende në kontakt,” tha Mbappe.

“Ai gjithmonë përpiqet të më japë këshilla dhe të jetë në dijeni të asaj që po ndodh. Të luash kundër tij është një nder për gjithçka që ai ka bërë në futboll.

“Pa marrë parasysh çfarë ka ndodhur më parë ose çfarë ndodh më pas, ai gjithmonë do të jetë një legjendë e lojës. Por natyrisht që shpresojmë të fitojmë dhe të arrijmë në gjysmëfinale.”

Mbappe thotë se legjenda e Portugalisë është “unike” dhe ai do të ndjekë rrugën e tij kur të fillojë periudhën e tij me Madridin.

“Do të ketë vetëm një [Ronaldo]. Kam qenë me fat që kam pasur mundësinë të filloj të jetoj ëndrrën time si lojtar në Madrid,” shtoi ai.

“Shpresoj të shkruaj një histori të madhe atje, por sigurisht që nuk po shkoj atje për të shkruar pjesën tjetër të historisë së Cristiano-s. Ajo që ai bëri në Madrid është unike.

“Duhet të vlerësohet ajo që ai ka qenë, çfarë është. Unë kurrë nuk kam qenë një person ziliqar, kështu që dua vetëm të admiroj madhështinë e lojtarit.

“Ai la gjurmën e tij në historinë e futbollit. Ai frymëzoi breza. Ai ka shënuar shumë gola dhe ka fituar shumë tituj. Kështu që CV-ja e tij flet vetë.”

Të ngjashme