Mbi 4 mijë refugjatë vdiqën në vitin 2021 në përpjekje për t’u futur në Spanjë

Prishtinë | 04 Jan 2022 | 12:54 | Nga Ekonomia Online

Numri i emigrantëve dhe refugjatëve që vdiqën dhe u zhdukën duke u përpjekur të arrinin në Spanjë arriti shifrën 4.400 në vitin 2021, më shumë se dyfishi i totalit në vitin e kaluar.

Caminando Fronteras thotë në raportin e tij të botuar të hënën se rreth 90% e atyre humbën jetën në 124 anije në rrugën për në Ishujt Kanarie të Spanjës deri më 20 dhjetor të vitit të kaluar.

Mes viktimave kanë qenë edhe 205 fëmijë. Ndërkohë në vitin 2020 humbën jetën në total 2.170 persona.

Ndërkohë Organizata Ndërkombëtare e Kombeve të Bashkuara për Migracionin (IOM) numëron në total 955 deri më 22 dhjetor, por pranon se shifra reale mund të jetë shumë më e lartë.

‘Walking Borders’ e Caminando Fronteras sugjeron se më shumë njerëz po përpiqen të arrijnë në Spanjë përmes rrugës së Kanarinave.

“Politikat e parandalimit dhe mosmarrëveshjes të vendosura nga Evropa dhe Maroku në rrugët e Mesdheut Perëndimor kanë shtyrë në mënyrë të qëndrueshme flukset e migracionit drejt Atlantikut, duke i bërë Ishujt Kanarie destinacionin kryesor për njerëzit në lëvizje”, thuhet në raport.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme