Ivanov: Ligji për gjuhën shqipe cenon karakterin unitar të shtetit

Prishtinë | 26 Dhj 2017 | 15:13 | Nga

Në Kuvendin e Maqedonisë, para deputetëve ka folur presidenti i vendit, Gjorgje Ivanov.

Gjatë kësaj seance, të pranishëm janë edhe ambasadorë të huaj të akredituar në vend.

Ivanov edhe kësaj radhe përmendi “platformën e Tiranës” për të cilën tha se u shndërrua në një krizë kushtetuese.

“Ligji për gjuhën shqipe po cenon karakterin unitar të shtetit”, tha Ivanov, raporton Koha.net.

“Mandatin e kam dhënë vetëm pasi u dhanë garanci me shkrim, për mbrojtjen e integritetit të vendit. Kriza e gjatë politike u reflektua edhe në ekonomi. Në raste se para një kohe ishim të parët në rajon sa i përket fushës së ekonomisë, tani jemi të fundit”, tha Ivanov.

Ivanov gjatë fjalimit shprehu shqetësimet e tij edhe rreth gjendjes me ndotjen e ajrit. Ai pati kritika për mediat, sipas të cilit derisa kanë raportuar për zhvillimet e 27 prillit, kanë shkruar lajme të rrejshme, kinse Ivanov ka dashur të shpallë gjendje të jashtëzakonshme.

Përmes këtyre lajmeve, sipas Ivanovit, i është shkaktuar një dëm i madh imazhit të shtetit.

“Është e domosdoshme lufta kundër krimit dhe korrupsionit. Nga ana tjetër burgjet tona janë të stërmbushura, derisa kushtet atje janë të mjerueshme”, tha Ivanov.

Gjatë fjalimit Ivanov, kërkoi edhe pavarësi për gjyqësorin.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme