Kitaroviç: Serbia nuk është vendi i vetëm që nuk e ka pranuar Kosovën

Prishtinë | 30 Qer 2017 | 17:39 | Nga

Presidentja kroate, Kolinda Grobar Kitaroviç, në Samitin e Procesit të Bashkëpunimit të Vendeve të Evropës, duke folur për njohjen e Kosovës nga ana e Serbisë, ka thënë se Serbia nuk është vendi i vetëm në Evropë që nuk e ka pranuar Kosovën, raporton “Zeri.info”.

“Nuk është Serbia e vetmja në Evropë që nuk e ka pranuar Kosovën, por janë edhe disa shtete tjera evropiane, mirëpo, unë besoj në rrugën euroatlantike të të gjitha shteteve të rajonit jug-lindor, mendoj se ky është modeli më i mirë për paqe të qëndrueshme dhe stabilitet dhe siguri në këto hapësira”, ka thënë Kitaroviç.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme