Kurti sot prezanton buxhetin e vitit 2023 në Prizren

Prishtinë | 22 Nën 2022 | 08:10 | Nga Ekonomia Online

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti sot do të vizitojë parkun e inovacionit në Prizren për të marrë pjesë në konferencën për Rininë me moton “Drejt një politike kombëtare” e cila është paraparë të fillojë në ora 09:15.

Bashkë me të do të jenë edhe kryediplomatja, Donika Gërvalla-Schwarz, ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ministri i Financave, Hekuran Murati, ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Rozeta Hajdari si dhe ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku.

Po ashtu, gjatë ditës shefi i ekzekutivit do ta prezantojë para qytetarëve në Prizren buxhetin për vitin 2023.

“Qeveria e Republikës së Kosovës fillon takimet me qytetarë të Komunave të Kosovës për ta prezantuar Buxhetin për vitin 2023, njëherit buxheti më i madh në histori të vendit”, thuhet në njoftimin e Zyrës së Kryeministrit.

Bxuheti për vitin 2023 pati mjaft kritika nga opozita në seancën e 17 nëntorit në Kuvendin e Kosovës.

Megjithëse, deputetët e kuvendit e kanë miratuar në parim projektligjin për ndarjet buxhetore për buxhetin e vitit 2023.

Në votim kanë marrë pjesë gjithsej 65 deputetë, nga ta 64 kanë votuar pro projektligjit, një ka qenë kundër dhe nuk ka pasur asnjë abstenim.

Partitë opozitare të cilat gjatë ditës e kishin kundërshtuar këtë projektligj duke e kritikuar për mangësi, nuk kanë marrë pjesë në votim.

Kreu i Qeverisë së Kosovës, Albin Kurti duke shpalosur këtë projektbuxhet për vitin 2023 kishte thënë se është më i larti në historinë e Kosovës.

Ai ka bërë të ditur se buxheti i vitit 2023 do të jetë 3 miliardë e 212 milionë euro, gjersa ka shtuar, “Përveç se më i larti ndonjëherë, dyfish më i lartë se buxheti që e patëm trashëguar në vitin 2021”.

Të ngjashme