NATO fillon investimin prej 1 miliardë eurosh në AI, hapësirë dhe teknologji të mbrojtjes së robotikës

Prishtinë | 18 Qer 2024 | 11:08 | Nga Ekonomia Online

NATO ka filluar investimin e saj prej 1 miliardë eurosh në teknologjinë AI, për mbrojtje, hapësirë ​​dhe robotikë

Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) tha se do të investojë në katër kompani evropiane të teknologjisë, shkruan Euronews.

NATO njoftoi për fondin në vitin 2022, pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Kompanitë e para që marrin investimin janë evropiane dhe përfshijnë ARX Robotics të Gjermanisë, e cila dizajnon robotë pa pilot dhe tre biznese në Mbretërinë e Bashkuar.

Kompania e prodhimit të çipave kompjuterikë me bazë në Londër, Fractile AI, gjithashtu mori fonde, si dhe iComat me bazë në Bristol dhe start-up uellsian Space Forge, i cili prodhon materiale të reja hapësinore.

NATO tha se po bën gjithashtu investime për të rritur qendrat e thella të teknologjisë në rajone ku kapitali për startup-et në fazat e hershme është në kërkesë të lartë për të promovuar sovranitetin teknologjik të Aleancës.

Fondi i Inovacionit të NATO-s mbështetet nga 24 nga 32 shtetet anëtare të NATO-s. Derisa, Shtetet e Bashkuara, Kanadaja dhe Franca janë anëtarë që nuk kanë rënë dakord.

Të ngjashme