Ndalimi i votimit të referendumit serb në territorin e Kosovës, reagon KQZ-ja e Rusisë

Prishtinë | 17 Jan 2022 | 20:09 | Nga Ekonomia Online

Nga Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve në Rusi kanë reaguar për vendimin e Qeverisë së Kosovës për mos-lejimin e mbajtjes së referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës.

Siç raporton agjencia ruse e lajmeve, Tass, Pavel Andreyev nga Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve në Rusi thotë se është shqetësuese për komisionerët rus.

“Gjëja kryesore që ngriti shqetësimin tek ne dhe ajo që ne monitoruam nga afër është situata në Kosovë dhe Metohi dhe qëndrimi i Prishtinës, duke bllokuar praktikisht mundësinë që serbët të shprehin vullnetin e tyre”, deklaroi ai.

Ai ka përmendur edhe zgjedhjet e përgjithshme në Serbi, duke thënë se autoritetet serbe do t’ia bëjnë çaren.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme