Në Pashkët Ortodokse, Zelensky u bën thirrje ukrainasve të bashkohen në lutje

Prishtinë | 05 Maj 2024 | 12:57 | Nga Ekonomia Online

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, u bëri thirrje bashkëkombësve të tij ukrainas në Pashkët Ortodokse të dielën që të bashkohen në lutje për njëri-tjetrin dhe ushtarët në vijën e frontit.

“Le të lutemi për njëri-tjetrin. Kur të gjithë u afruam me njëri-tjetrin, nuk ishim më të huaj”, tha Zelenskiy, në një video të publikuar në Telegram.

Duke qëndruar përpara Katedrales 1000-vjeçare të Shën Sofisë në Kiev, një monument shpirtëror dhe arkitekturor i besimit të vendit, Zelensky tha se Ukraina tani ka luftuar për 802 ditë kundër Rusisë për një fitore.

Të krishterët ortodoksë, duke përfshirë Kishën Ortodokse në Ukrainë dhe Rusi, festojnë Pashkët këtë fundjavë, ndërsa shumica e kishave perëndimore kremtuan festën e madhe më 31 mars, shkruan Reuters.

Të ngjashme