Neymar dëshiron kthimin te Barcelona

Prishtinë | 21 Pri 2021 | 11:04 | Nga Ekonomia Online

Sulmuesi i Paris Saint-Germain, Neymar thuhet se është i hapur për një kthim te ish skuadra e tij, Barcelona.

Braziliani shijoi disa nga vitet më të mira të karrierës së tij në Kataluni, duke formuar treshen e famshme ‘MSN’, e cili përbëhej nga Lionel Messi, Luis Suarez dhe ai.

Me presidentin e ri të Barcelonës, Joan Laporta, gjithashtu i gatshëm për të bërë marrëveshjen, shumë varet nga shumat financiare në të dy palët.

Laporta mund të dëshirojë ta përfundojë marrëveshjen, por duart e tij janë të lidhura disi nga pozicioni i rrezikshëm ekonomik i Barcelonës.

Ideja thuhet se është në tavolinë sepse mund të bindë Messin të qëndrojë në klub, por ardhja e Neymarit do të pësojë një tarifë të tepruar transferimi, si dhe çështjen e pagës të tij, e cila është 70 milionë euro bruto në vit në PSG.

Ekziston gjithashtu çështja e marrëdhënies së ftohtë midis PSG-së dhe Barcës, e cila ka parë katalunasit të provojnë dhe të fusin në grackë lojtarë të shumtë larg për t’u larguar nga kryeqyteti francez në sezonet e fundit, të tillë si Thiago Silva dhe Angel Di Maria.

Si dhe për të bindur Messin për të qëndruar me Blaugranët, Laporta e di se marrja e Neymarit – një nga lojtarët më të mirë në botë – mund të transformojë edhe një herë klubin e tij në pretendentë të Ligës së Kampionëve.

Neymar besohet të jetë i gatshëm të zvogëlojë pagën nëse marrëveshja do të ndërpritet, e cila është një dinamikë interesante duke pasur parasysh se ai po negocion gjithashtu një kontratë të re me PSG-në në këtë moment.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme