Për kocka, mëlçi dhe lëkurë të shëndetshme hani vezë

Prishtinë | 27 Jan 2023 | 22:00 | Nga Ekonomia Online

Vezët janë përbërësit thelbësor në shumë receta të ushqimit. Ato kanë bërë bujë sidomos në dietat për humbje të peshës.

Megjithatë nga ngrënia e tyre mund të keni edhe një varg përfitimesh të tjera, transmeton Klan Kosova.

Lexoni më poshtë disa nga këto përfitime:

-Veza rritë sistemin e imunitetit

-Veza përmirëson lëkurën

-Sistemi i metabolizmit është më i lartë kur konsumoni vezë

-Rritë prodhimin e qelizave të gjakut

-Forcon kockat

-Veza mbanë mëlçinë të shëndetshme

-Kur hani vezë kapaciteti juaj mendor është më i lartë

Të ngjashme