Politikani që fitoi 5.17% të votave, njofton se në balotazh do ta mbështetë Erdoganin

Prishtinë | 22 Maj 2023 | 18:56 | Nga Ekonomia Online

Kandidati i vendit të tretë thotë se do të mbështesë presidentin aktual në raundin e dytë të votimit të së dielës.

Sinan Ogan, i cili përfundoi i treti në zgjedhjet presidenciale turke të javës së kaluar, ka mbështetur presidentin aktual, Recep Tayyip Erdogan, për balotazhin që do të zhvillohet më 28 maj.

Ogan mbështeti Erdoganin në një konferencë shtypi në kryeqytetin Ankara të hënën dhe tha se fushata e tij i bëri nacionalistët “lojtarë kyç” në politikën turke, raporton Al Jazeera.

“Ne besojmë se vendimi ynë do të jetë vendimi i duhur për vendin dhe kombin tonë,” tha Ogan, duke përmendur shumicën parlamentare të Erdoganit si arsye për vendimin e tij.

“Është e rëndësishme që presidenti i sapozgjedhur të jetë nën të njëjtin udhëheqje si parlamenti. Nga ana tjetër, aleanca [Kilicdaroglu] nuk mund të shfaqte sukses të mjaftueshëm kundër Aleancës Popullore që është në pushtet për 20 vjet dhe nuk mund të krijonte një perspektivë që mund të na bindë për të ardhmen”.

Vendimi për të mbështetur Erdoganin bazohej në një parim të “luftës pa ndalesë kundër terrorizmit”, shtoi ai.

Njoftimi vjen ndërsa turqit kthehen në qendrat e votimit të dielën për të vendosur nëse Erdogan ose udhëheqësi kryesor i opozitës, Kemal Kilicdaroglu, do të udhëheqin vendin për pesë vitet e ardhshme.

Në raundin e parë të votimit më 14 maj, Erdogan mori 49.52 për qind të votave, duke rënë pak më pak se mazhoranca prej 50 për qind e nevojshme për të siguruar një fitore të plotë.

Kilicdaroglu, kandidati i një aleance opozitare prej gjashtë partish, mori 44.88 përqind të votave. Ogan përfundoi i treti me 5.17 për qind, duke bërë që disa analistë ta quajnë atë një “mbretbërës” të mundshëm në balotazh.

Të ngjashme