Haradinaj pas takimit me Lajçak: Të përshpejtohet marrëveshja finale

Prishtinë | 14 Tet 2020 | 15:29 | Nga Ekonomia Online

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë (AAK), Ramush Haradinaj, ka pritur sot në takim Përfaqësuesin Special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi dhe Çështje të tjera Rajonale të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak.

Haradinaj gjatë këtij takimi ka ripërsëritur qëndrimet e tij në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi.

“Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës qëndron e përkushtuar në procesin e dialogut, i cili përfundon me njohjen reciproke në kufijtë ekzistues”, ka shkruar Haradinaj.

Haradinaj ka thënë se marrëveshja e 4 shtatorit e arritur në Shtëpinë e Bardhë, është tregues se Kosova është gati që të marrë përgjegjësitë, me garancat e partnerëve strategjik.

Lajçak ditën e dytë të vizitës në Prishtinë e ka nisur me një takim me presidentin Hashim Thaçi si dhe do të takohet me të gjitha partitë.

Kujtojmë se dje Lajçak është takuar me kryeministrin Avdullah Hoti dhe kryeparlamentren Vjosa Osmani.

Postimi i plotë:

Prita në takim përfaqësuesin special të BE-së për dialogun z. Miroslav Lajcak, me të cilin diskutuam për zhvillimet dhe progresin e dialogut.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës qëndron e përkushtuar në procesin e dialogut, i cili përfundon me njohjen reciproke në kufijtë ekzistues.

Marrëveshja e 4 shtatorit e arritur në Shtëpinë e Bardhë, është tregues se Kosova është gati që të marrë përgjegjësitë, me garancat e partnerëve strategjik.

I shpreha z. Lajcak qëndrimin, se Bashkimi Evropian duhet të përshpejtojë përpjekjet dhe se është koha për marrëveshje finale. Çdo zgjatje e procesit nuk i ndihmon paqes dhe stabilitetit në rajon.

Të ngjashme