Kurti realizon një vizitë “blic” në Tiranë

Prishtinë | 11 Shk 2020 | 07:06 | Nga Ekonomia Online

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do të realizojë të martën një vizitë zyrtare në Shqipëri, e para jashtë vendit që kur qeveria e drejtuar prej tij mori votëbesimin në parlamentin e Kosovës.

Ajo që vihet re është se vizita e Kurtit do të jetë një vizitë “blic” dhe do zgjasë vetëm 3 orë.

Kurti do të mbërrijë në Tiranë të martën në orën 09:00 dhe do të largohet në orën 12:40.

Ceremoniali i Mirëseardhjes për Kryeministrin e Kosovës do të kryhet në Pallatin e Brigadave ku do të jenë të pranishme edhe mediat. Në mbërritje, Kryeministri Kurti do pritet nga Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Më pas do të ekzekutohen himnet e Kosovës dhe Shqipërisë nga Banda Frymore e Forcave të Armatosura të RSH-së dhe inspektimi trupave nga të dy Kryeministrat si dhe prezantimi i delegacioneve.

Pas takimit kokë-më-kokë të të dy kryeministrave, dy delegacionet do të kenë një mëngjes pune që do të pasohet me konferencën e përbashkët për shtyp të Kurtit dhe Ramës.

Takimet e kryeministrit Albin Kurti do vijojnë me Gramoz Ruçin, Kryetar i Kuvendit të Shqipërisë, Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ku do të zhvillohet edhe ceremonia e dhënies së Çelësit të Tiranës Kryeministrit të Kosovës.

Takimet e kryeministrit Kurti në Shqipëri do të mbyllen me takimin me Lulzim Bashën, Kryetar i Partisë Demokratike.

Tirana zyrtare ka përshëndetur krijimin e qeverisë së Kosovës duke shpresuar njëherësh edhe për rritjen e bashkëpunimit vëllazëror në mes dy vendeve. Ndërkaq kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pas formimit të qeverisë së Kosovës, ka deklaruar se mezi pret që të punojë me qeverinë e drejtuar nga Albin Kurti, “për të realizuar ëndrrën e tij dhe të çdo shqiptari, apo për të nxjerrë të keqen”, siç thotë ai, “që midis Shqipërisë dhe Kosovës, kufiri të bëhet tërësisht fluid”.

“Mezi pres të punoj së bashku me ta për marrëdhënien tonë dhe është një temë që ka qenë gjithmonë ëndrra ime dhe ëndrra e çdo shqiptari të Shqipërisë dhe Kosovës, kufiri të bëhet tërësisht fluid. Ka folur Fatos Nano dhe disa janë tallur. Unë do të heq kufijtë e këtij rajoni ose mua nuk do më dalë e keqja. S’kemi pse merremi me këto, jo u hap kufiri e jo nuk u hap. Do hiqet kufiri i Shqipërisë me Kosovën dhe do bëhet si të shkosh nga Shkodra në Vlorë”, ka deklaruar Edi Rama.

Ndërkaq në prag të vizitës së kryeministrit të Kosoves në Tiranë, Konfindustria (Konfederata e Industrialistëve Shqiptarë) vlerëson se marrëdhëniet ekonomike ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës janë në nivel të pakënaqshëm dhe mjaft larg mundësive të pasurive natyrore, financiare, njerëzore si dhe interesit kombëtar.

Në një deklaratë të shpërndarë për mediat, Konfindustria deklaron se mbështet pjesën e programit politik të qeverisë së re të Kosovës të kryesuar nga Albin Kurti, në të cilën u theksua rëndësia e veçantë për rritjen e bashkëpunimit ekonomik ndërmjet dy shteteve shqiptare.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme