Miftaraj: Vendimi i parë i Qeverisë duhet të ishte vettingu, më pas ligji për konfiskimin e pasurisë

Prishtinë | 13 Pri 2021 | 21:20 | Nga Ekonomia Online

Ehat Miftaraj nga IKD-ja ka thënë se vettingu është hapi i parë që Qeveria e Kosovës duhet ta çojë përpara.

Sipas tij, fillimisht duhet të shtyhet përpara vettingu në drejtësi dhe më pas ligji për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme, dhe jo e kundërta, duke u bazuar në koncept-dokumentin për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme të cilin e miratoi të martën Qeveria.

“VV-ja votat i ka fituar për ta bërë vettitngun, Albulena Haxhiu e Albin Kurti vendimin e parë që duhet ta merrnin është formimi i grupit punues, amandamentimi i Kushtetutës, vettingu. Kur të përfundojmë vettingun dhe e pastrojmë sistemin e drejtësisë prej elementeve kriminale, grupeve të interesit, sigurisht e bëjmë ligjin për konfiskim”, ka thënë ai në Deskun e KTV-së.

Miftaraj ka thënë se para tri vitesh si IKD i kishin kërkuar Bashkimit Evropian që t’ua mundësojnë ta bëjnë këtë ligj, porse përgjigja e tyre ishte negative, sipas tij sepse, “sistemi në Kosovë nuk është i pavarur dhe i drejtë”.

Të ngjashme