Rama-Vuçiq në Beograd, lavdërojnë Angela Merkelin

Prishtinë | 13 Tet 2016 | 10:16 | Nga
Në Beograd po mbahet Forumi i Sigurisë ku po diskutojnë kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiq
Rama ka thënë se është e pakuptimtë që Be-ja nuk po është e gatshme për të qenë BE. “Imagjinoni nëse Angela Merkel nuk do të ishte aty për të shpëtuar fytyrën e BE-së, çfarë do të ndodhte në Berlin

Mund t’i themi BE-së që ndoshta nuk jemi të gatshëm për të mbushur kriteret, por jemi të gatshëm për të përmbushur detyrimet tona me disa vlera që nuk po i shohim te disa vende anëtare”, ka deklaruar Rama.

Edhe Vuçiq ka shprehur mirënjohje për Angela Merkel. Ai ka thënë se kancelarja gjermane ka investuar shumë për Ballkanin, duke u munduar që të na afroj më tepër.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme