Tahiri: Të hetohet vendimi për tiketën prej 5 €, Kurtit i japim kohë të raportojë në Kuvend për dialogun

Prishtinë | 22 Kor 2021 | 13:24 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Shefi i Grupit Parlamentar  të PDK-së Abelard Tahiri në një konferencë për medie ka kërkuar anulimin e krejt procesit për tiketat prej 5 euro, raporton Ekonomia Online.

Tahiri i ka bërë thirrje Prokurorisë që të hetoj këtë rast. Tutje ai tha se Qeveria Kurti është Qeveria e vetme që nuk ka sjellë 100 ditëshin në Kuvend për ta diskutuar.

Ai tha se e kanë zënë dorën e Qeverisë në xhepin e qytetarëve.

“Sot jemi njoftuar nga MI për pezullimin e taksës prej 5 eurove. Ju e dini qëndrimin e PDK-së dhe jemi munduar që kjo taksë të ju bie qytetarëve të Kosovës dhe nuk do t’i shkonin buxhetit, por një kompanie private”.

“Ky vendim e ka rënduar jetën e qytetarëve, dhe ne nuk do të ndalemi dhe nuk mjafton pezullimi por kërkojmë që qysh sot ky projekt të anulohet dhe jo të pezullohet dhe si grup kërkoj ë që ta heq këtë taksë pasi që është vendim që varfëron qytetarët e Kosovës ne e kemi zënë dorën e Qeverisë në xhepin e qytetarit i bëjmë thirrje Prokurorisë që ta ushtrinë mandatin e saj dhe ta hetojë procesin dhe kjo vjedhje në tentative ta marr meritën e duhur”.

“Kjo Qeveri është e para që nuk sjell raport të 100 ditëshit në kuvendin e Kosovës, kjo është Qeveria e parë që nuk sjell për debat raportin e 100 ditëshit”.

Se a do të kërkojë PDK-ja interpelance për raportimin e kryeministrit Kurti në Kuvend për dialogun m eSerbinë, aithotë se do t’i japin kohë kreut të Qeverisë, raporton EO.

“Po i japin kohë kryeministrit dhe po shpresojmë që do të iniciojë vet një iniciativë të tillë pasi që procesin e dialogut po e shoqëron një jo transparencë e madhe. Nuk dimë cilat janë propozimet që vinë nga ana jonë dhe të gjitha këto i marrim vesh në medie”.

Ndërsa për suspendimin e 9 zyrtarëve në Ministrinë e Bujqësisë, Tahiri tha se këto iniciativa i mirëpresin.

“Çdo vendim që merr qeveria për afera korruptive dhe suspendohen ne e mirëpresim dhe këtë e kam propozuar edhe me kod të procedurës penale. Qeveria duhet të tregojë një vullnet në luftimin e krimit të organizuar”.

Lexo më shumë:

Të ngjashme