Vuçiqi e qorton Petkoviqin pas takimit me Kurtin: Mendo dy herë

Prishtinë | 20 Kor 2021 | 17:26 | Nga Ekonomia Online

Si çdo udhëheqës autoritar, edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, këmbëngul që ai të jetë i fundit dhe që të gjithë të dëgjojnë pa kushte atë që ua thotë. Skenat e poshtërimit të bashkëpunëtorëve para kamerave televizive janë bërë të zakonshme, dhe e fundit ishte dje kur Vuçiqi reagoi njësoj pasi drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, e ndërpreu kokën e shtetit serb gjatë adresimit para mediave, shkruan gazeta serbe që shtypet në Koraci, Nova.rs.

Duke iu drejtuar mediave, pas takimit me delegacionin e Kosovë, të udhëhequr nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, Vuçiqi tregoi atë që u diskutua gjatë dialogut të Brukselit për Kosovën. Në një moment, ai u ndal, kështu që Petković u përpoq ta ndihmonte atë… Megjithatë, kjo nuk shkoi mirë, transmeton Gazeta Express.

“Sa herë që mendoni se nuk më kujtohet ose se duhet të ndalem për një sekondë, mendoni dy herë nëse e di apo jo”, tha Vuçiqi duke e qortuar Petkoviqin për ndërhyrjen.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq u takuan dje për herë të dytë në Bruksel. Vuçiqi e quajti “takim të keq”, ndërsa kryeministri i Kosovës tha se iu refuzua propozimi për një marrëveshje në formë të një deklarate paqeje mes Kosovës dhe Serbisë.

Të ngjashme