REL: Vërehet lëvizja e një kolone ushtarake në jug të Serbisë

Prishtinë | 30 Sht 2023 | 15:42 | Nga Ekonomia Online

Radio Evropa e Lirë, edicioni në gjuhën serbe, raportojnë se sot kanë hasur në një autokolone ushtarake në jug të Serbisë, e cila ka qenë duke lëvizur nga Vranja në drejtim të Nishit.

Kjo lëvizje e trupave serbe është hasur pak orë pas alarmeve të ngritura nga Washingtoni dhe Brukseli për shtim të madh të forcave serbe përgjatë kufirit me Kosovën.

REL shkruan se kolona e forcave serbe është hasur në qytetin e Predejanit që ndodhet 300 kilometra në jug të Beogradit dhe rreth 100 kilometra nga pikë kalimi në Merdare.

Kolona me veturat e ushtrisë serbe, siç thekson reporteri i REL, rreth mesditës ka qenë duke lëvizur nga jugu në veri të Serbisë.

Të ngjashme