Rritet çmimi i naftës

Prishtinë | 29 Tet 2017 | 11:26 | Nga

Çmimet e naftës u rritën të premten, me Brent e papërpunuar që po i afrohet 60 dollarë për një fuçi, në mes të pritjeve të shtrënguara të tregut, të nxitura nga komentet e princit të Arabisë Saudite, i cili vendosi të mbështesë zgjerimin e prodhimit të udhëhequr nga OPEC.

Parashikimet ndërkombëtare për Brent të papërpunuara u rritën me 10 cent, ose 0.17 për qind, në 59.40 dollarë për fuçi në 02:10 GMT.

Brent tani është një e treta mbi nivelin më të ulët të qershorit të 2017.

Të ardhurat e papërpunuara Brent mbeten të njëjta pasi të enjtën arritën në një nivel të lartë prej më shumë se 27 muajsh, gjë e cila ndodhi sepse tregu u përqëndrua në komentet e Arabisë Saudite për përfundimin e një dobësie globale të furnizimit, duke pastruar një rritje të papritur të inventarëve të papërpunuar të SHBA dhe prodhimit të lartë dhe eksporteve të ShBA.

Brent LCOc1 ndryshoi shumë pak, në 59.37 dollarë për fuçi, nga niveli i mëparshëm prej 59.55 dollarëve amerikanë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme