Rumania ndërton bunkerë përgjatë kufirit me Ukrainën për mbrojtjen e qytetarëve nga sulmet e Rusisë

Prishtinë | 14 Sht 2023 | 17:50 | Nga Ekonomia Online

Qeveria e Rumanisë ka paralajmëruar njerëzit në tetë fshatra që të strehohen në strehimore nëse dëgjojnë alarm për sulmet ajrore.

Rumania, anëtare e NATO-s, ka ndërtuar strehimore për fshatarët përgjatë kufirit të saj me Ukrainën, pasi zona u mbulua me mbeturina të dronëve rusë.

Bunkerët e betonit të ndërtuar në deltën e Danubit janë një metër e gjysmë të lartë dhe dhjetë metra të gjatë.

Të ngjashme