Rusia thotë se ka penguar ofensivën e madhe të Ukrainës

Prishtinë | 05 Qer 2023 | 14:07 | Nga Ekonomia Online

Ministria ruse e mbrojtjes thotë se ka penguar një ofensivë të madhe ukrainase në Donetsk, duke pretenduar se ka vrarë 250 trupa dhe ka shkatërruar 16 automjete të blinduara.

Pretendimi i Rusisë nuk është verifikuar në mënyrë të pavarur.

Pikërisht të hënën, ushtria e Ukrainës tha se nuk kishte informacion për një ofensivë të madhe në rajon.

“Ne nuk kemi një informacion të tillë dhe nuk komentojmë asnjë lloj të tillë”, tha një zëdhënës i ushtrisë ukrainase për Reuters, raporton BBC.

Një kundërofensivë ukrainase është pritur gjatë, por Kievi më parë tha se nuk do të paralajmëronte paraprakisht për fillimin e saj.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se Ukraina kishte nisur “ofensivën në shkallë të gjerë” në rajonin e Donetskut të dielën duke përdorur gjashtë batalione të mekanizuara dhe dy batalione tankesh, transmeton Klankosova.tv.

Të ngjashme