Si t’i identifikoni njerëzit e marrë: Frojdi i ka zbuluar me një fjali

Prishtinë | 14 Mar 2023 | 19:45 | Nga Ekonomia Online

Leksion të cilin secili duhet ta mbajë në mend.

Sigmund Frojdi, psikiatri më i njohur dhe baba i psikanalizës na ka lënë mençuritë gjeniale dhe fjalë të urta për të gjitha kohët, transmeton Telegrafi.

Midis tyre, është edhe leksioni të cilin secili duhet ta mbajë në mend – si t’i identifikoni njerëzit e marrë!

Psikiatri legjendar marrëzinë njerëzore e ka zbuluar shumë shpejt, por që ta zbuloni edhe ju, këshillon me një fjali të vetme:

“Shenja e parë e marrëzisë njerëzore është mungesa e plotë e turpit”, ka thënë Frojdi.

Pra, kur gjendeni në situatë që ndiheni të turpëruar për shkak të sjelljeve apo deklaratave të të tjerëve, apo ju habisin veprimet e kota – menjëherë e dini se me kë keni punë. /Telegrafi/

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme