Dortmundi blindon pozitën e dytë pas fitores ndaj RB Leipzigut

Prishtinë | 20 Qer 2020 | 17:29 | Nga Ekonomia Online

Borussia Dortmundi ka fituar në udhëtim te Rasenball Sport Leipzig 2-0 në kuadër të javës së 33-të në Bundesliga.

Verdhezinjtë e filluan mjaftë mirë takimin duke u bërë presion vendasve qysh nga fillimi i ndeshjes, e që kjo gjë iu shpërblye.

Ishte minuta e 30-të kur Dortmundi kaloi në epërsi me golin e shënuar nga Erling Haalandin, me një asistim të Giovanni Reyna.

Pjesa e parë përfundoi me këtë epërsi, derisa në të dytën u shënuan edhe një gol tjetër.

RB Leipzig tentoi të barazonte shifrat me anë të Timo Wernerit dhe Patrick Schick, mirëpo nuk ia dolën.

Dortmundi u hodh për herë të fundit në sulm për të siguruar fitoren me golin e realizuar nga Haaland në minutën e 90+3, me një shërbim mjaftë të mirë nga Julian Brandt.

Pas javës së 33-të, Dortmundi është në pozitën e dytë me 69 pikë, ndërsa RB Leipzigu në të tretin me gjashtë më pak.