Iliadis, xhudisti që fitoi të artën olimpike si 17-vjeçar

Prishtinë | 03 Qer 2018 | 15:11 | Nga

Pak sportistë arrijnë majën në sportin e vet në moshën 17-vjeçare. E edhe më pak prej tyre kur bëjnë rrugëtimin që ka bërë Ilias Iliadis.

I rritur në Gjeorgji dhe dëshmitar i kohës kur vendi po ndahej nga Bashkimi Sovjetik, vitet e hershme të tij kanë qenë të vështira.

Atëbotë, i shtyrë të futet në xhudo nga disiplina e sportit, kampioni i ardhshëm olimpik ishte i njohur si Jarji Zviadauri, shkruan sot Koha Ditore.

I detyruar të stërvitë në të ftohtë për shkak të problemeve me ngrohje në palestra, kjo nuk e ndaloi atë të ëndërronte. Në moshën dhjetëvjeçare, ëndrra e tij që një ditë të fitonte medaljen e artë në skenën e madhe kishte stagnuar tashmë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme