Joan Laporta: Shpresoj ta shohim Messin në Camp Noun e ri

Prishtinë | 11 Jan 2021 | 14:49 | Nga Ekonomia Online

Joan Laporta shpreson se Lionel Messi do të luajë edhe në stadiumin Camp Nou edhe pasi të rinovohet ai pas katër vjetëve, derisa ka këmbëngulur se synimi kryesor i tij nëse zgjidhet president i Barcelonës është ta mbajë superyllin argjentinas.

Thashethemet për të ardhmen e Messit nuk kanë të ndalur, veçanërisht tani që atij i kanë mbetur vetëm edhe pesë muaj marrëveshje me klubin.

Sulmuesi 33-vjeçar e kërkoi me ngulm largimin verën e kaluar, por u detyrua ta tërheqë kërkesën pasi u kërcënua nga La Liga dhe nga Barça me veprime ligjore.

Dosido, Messi është i lirë tani të bisedojë me klube të tjera para një largimi të mundshëm falas në verë.

Laporta ishte njeriu që ia dhuroi mundësinë e debutimit për Barçën Messin në vitin 2004 dhe ai do të garojë në zgjedhjet e 24 janarit për t’u bërë përsëri president i Barcelonës, me synimin për ta mbajtur kapitenin në klub edhe më gjatë.

Planet për ta rritur në 105 mijë ulëse kapacitetin e Camp Nou janë bërë tashmë dhe ky projekt mund të përfundojë tamam në 125 vjetorin e klubit pas katër vjetëve.

Laporta dëshiron që Messi të jetë figura qendrore dhe ballore kur të fillojë epoka e re.

“Shpresoj se do të mundë ta festojmë 125-vjetorin e klubit në Camp Nou e ri me Leon në skuadrën tonë. Çështja e stadiumit nuk është e lehtë sepse duhen dy vjet për ta ndërtuar”, tha Laporta.

“Çështja e Leos është më e lehtë se e stadiumit. Do të ishte shumë mirë ta arrijmë atë përvjetor me Messin”, shtoi ai.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme