Rekordi që synon të thyejë Cristiano Ronaldo mund të mos zgjasë shumë

Prishtinë | 23 Qer 2021 | 14:42 | Nga Ekonomia Online

Cristiano Ronaldo tani është vetëm dy gola larg barazimit të rekordit për më shumë gola ​​të shënuar për një ekip kombëtar, por është e mundur që ky rekord të mos zgjas shumë, pasi në sfond gjendet një tjetër lojtar aktual që mund të ‘marrë kurorën’.

Me Ronaldon që gjendet në kuotën e 107 golave për Portugalinë, duket vetëm çështje kohe para se ai të kalojë legjendën e Iranit, Ali Daei, i cili shënoi 109 sosh. Kjo mund të ndodhë edhe në Euro 2020, me Cristianon që mund të ketë të paktën edhe dy ndeshje të tjera për të luajtur.

Megjithatë, në këtë kohë dhe epokë, ne jemi mësuar që rekordet të thyheshin përherë dhe të mos zgjasnin me dekada, siç ishte dikur. Si Michael Phelps, Usain Bolt, Lionel Messi dhe Cristiano kanë normalizuar vendosjen e vazhdueshme dhe thyerjen e rekordeve.

Kjo është arsyeja pse Ronaldo, nëse supozojmë se ai së shpejti mban rekordin, mund ta shohë atë të ‘humb’ nëse njëri nga rivalët e tij mund të mbajë nivelin e tij të golave në vitet që vijnë.

Romelu Lukaku ka një rezultat të jashtëzakonshëm me 63 gola në 96 ndeshje me Belgjikën, duke e bërë rezultatin e tij ndërkombëtar edhe më të frytshëm se Ronaldo.

Është e dukshme, gjithashtu, që Lukaku po mbledh golat shumë më shpejt sesa bëri sulmuesi portugez. Në pothuajse 100 ndeshje, belgu ka mbi 60 gola, por Cristiano kishte vetëm rreth 40 gola pas të njëjtit numër ndeshjesh.

Ronaldo është shtatë vjet më i vjetër se Lukaku dhe nëse ky i fundit mund të ruajë efikasitetin e tij përpara portës, ai mund të përfundojë duke rrëmbyer rekordin që Cristiano është në prag të vendos.

Mbajtja lart e këtyre llojeve të niveleve nuk është e lehtë. Ronaldo e ka bërë atë për më shumë se një dekadë dhe, ndërsa Lukaku ka pasur disa sezone të jashtëzakonshme, mbetet të shihet nëse ai mund të përputhet me yllin e Juves për jetëgjatësi.

Sidoqoftë, është duke u folur për Lukakun në këto kushte dhe është e denjë të përmendet. Jo shumë kohë më parë kemi menduar se çfarë mund të vijë ndoshta pas Lionel Messit dhe Ronaldos dhe bëmave të tyre të pabesueshme.

Tani, ka një sulmues belg që na kujton se historia nuk ndalet. 

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme