Serie A mblidhet për Juventusin

Prishtinë | 11 Qer 2019 | 09:16 | Nga Ekonomia Online

Pesëmbëdhjetë skuadra të Serie A kanë rënë dakord që të mblidhen kundër Juventusit mbi reformën e propozuar të Ligës së Kampionëve, por Inter dhe Milan abstenuan.

FIt u njoftua të hënën se një rezolutë ishte nënshkruar nga një shumicë e madhe e klubeve të Serie A, duke u zotuar të mbështesnin ligjet e tjera evropiane në kundërshtim me UEFA-n dhe Shoqatën Europiane të Klubeve (ECA), por dy klubet e Milanit abstenuan,

Sipas 15 skuadrave, planet – që përbëhen nga promovimi dhe rënia në garat evropiane – mund të çojnë në një rënie prej 35% në të ardhurat e Serie A, përcjell lajmi.net.

Megjithatë, Juventusi e ka hedhur poshtë këtë rezuolutë, duke pasur parasysh se presidenti i tyre Andrea Agnelli është kryetari i ECA dhe po punon për një Superligë evropiane.

Megjithatë, Inter, Milan, Fiorentina dhe Roma befasuan me votën e tyre.

“Edhe nëse vizioni i tij rezulton të jetë ai i duhur për të mbrojtur futbollin evropian, ai është i gabuar në aspektin e metodës dhe komunikimit”, tha presidenti i Serie A, Gaetano Micciche, në një shaka në presidentin e UEFA Aleksander Ceferin. /Lajmi.net/

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme