Milani dhe Interi zbulojnë planet e reja të stadiumit super modern – “Katedralja”

Prishtinë | 22 Dhj 2021 | 15:09 | Nga Ekonomia Online

Gjigantët italianë, Milani dhe Interi kanë shpalosur planet për një stadium të ri më të avancuar për të zëvendësuar stadiumin ikonik, “San Siro”.

I quajtur “Katedralja”, stadiumi me 60,000 vende do të zëvendësojë Stadio Giuseppe Meazza, i njohur më mirë si San Siro, i cili ka qenë shtëpia e Milanit që nga viti 1926 dhe Interit që nga viti 1947.

Stadiumi i ri, i cili do të hapet në vitin 2027, është projektuar nga arkitektët Populous, të cilët gjithashtu ndihmuan në projektimin e Wembleyt të ri.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme