Statistikat: Van Dijk me më shumë gabime në një ndeshje sesa Maguire krejt sezonin

Prishtinë | 16 Kor 2020 | 16:08 | Nga Ekonomia Online

Qendërmbrojtësi i Liverpoolit, Virgil Van Dijk, bëri më shumë gabime në ndeshjen kundër Arsenalit sesa që ka bërë Harry Maguire i Manchester Unitedit gjatë gjithë sezonit, sipas statistikave. Gabimet e Van Dijkut i kanë kushtuar Liverpoolit me më shumë gola (1) sesa Manchester Unitedit ato të Maguire (0), i cili përkundër kësaj ka marrë kritika të shumta këtë sezon.

Kampioni i ri në Premierligë i kishte 93 pikë kur shkoi të mërkurën në Emirates me qëllimin për ta ndjekur rekordin e Manchester Cityt për më së shumti pikë brenda një sezoni të vetëm. Megjithatë, disfata ia pamundësoi atyre barazimin e këtij rekordi.

Arsenali kishte qenë duke pësuar disfatë në fillim shkaku i golit të shënuar nga Sadio Mane. Megjithatë, Topçinjtë kaluan në epërsi falë disa gabimeve të Liverpoolit, që ia mundësuan Arsenalit të shënojë përmes Alexandre Lacazette dhe Reiss Nelson.

Të ngjashme