Tërmeti në Turqi shkakton zjarr masiv në një port detar

Prishtinë | 07 Shk 2023 | 16:20 | Nga Ekonomia Online

Anijet e nisura për në zonën e fatkeqësisë nga tërmeti në Turqi po devijohen për shkak të dëmeve të rënda nga zjarri në një port.

Objekti i Iskenderun, i cili shtrihet rreth 70 milje (112 km) në jug-perëndim të Gaziantepit, është djegur që nga dje.

Pamjet nga vendi i ngjarjes tregojnë një kolonë të dendur tymi që ngrihet mbi port dhe zjarri ka përfshirë disa kontejnerë.

Më herët sot, korrespondenti i BBC Quentin Sommerville tha se ajri rreth portit “është ende i trashë me tym të zi dhe erën e karburantit që digjet”.

“Është djegur që nga dje kur goditi tërmeti, duke rrëzuar kontejnerët e anijeve dhe duke i vënë flakën portit”.

Të ngjashme